ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün akşam düzenlediği tabiri caizse “yavan” etkinlikte yeni ürün ve hizmetlerini duyurdu. Apple’ın duyurduğu hizmetler arasında dikkat çeken şeyse, “Apple One” isimli yeni bir abonelik hizmetiydi. Detaylarına burada bulunan haberimizle ulaşabileceğiniz Apple One, en basit anlatımıyla Apple Music, Apple TV+ ve Apple Arcade gibi hizmetlerin bir araya getirilmesini sağlıyor.

Apple One hizmetinin ne denli popüler olacağını bilmek şu an için mümkün değil. Ancak bu hizmet, dünyanın en popüler çevrimiçi müzik platformu olan Spotify’ı kızdırdı. Zaten geçtiğimiz dönemlerde de Apple’a “tekelleşme” konusunda sert çıkışlar yapan Spotify, Apple One’ın duyurusundan sonra zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara görmezden gelmeyen Apple, karşı cevap vermekten geri kalmadı.

“Yetkilileri hareket etmeye çağırıyoruz” 

Spotify tarafından yapılan açıklamalarda, Apple’ın bir kez daha sahip olduğu konum ve hizmetleri kullanarak, tüketicileri kendisine çekmeye çalıştığına vurgu yapıldı. Buna karşı harekete geçilmezse geliştirici ekosisteminin ciddi zarar görebileceğini ifade eden Spotify yetkilileri, Apple’ın acilen kontrol edilmesi gerektiğini, bununla ilgili olarak da rekabet kurumları yetkililerini hareket etmeye çağırdıklarını söyledi.

Apple’dan açıklama: Abonelik paketimiz, müşterilerimiz için harika bir çözüm

Reuters’tan Stephen Nellis’e açıklamalarda bulunan Apple yetkilileri, Apple One paketlerinin müşteriler için harika bir çözüm olduğunu söylediler. Yine de kullanıcıların bu noktada özgür olduklarını dile getiren yetkililer, tüketicilerin alternatif çözüm kullanabileceklerini ifade ettiler. Apple One’ın, şirketin tüm hizmetlerine kolayca ulaşılması için geliştirildiğinin altını çizen Apple yetkilileri, bu hizmetin özellikle de aileler için kullanışlı olacağını belirttiler. Ayrıca Apple’a göre kullanıcılar, kullandıkları Apple hizmetlerine göre Apple One paketleriyle karşılaşacaklar.

Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor

Haberimizin başında da belirtmiş olduğumuz gibi Spotify, özellikle de tekelleşme konusunda Apple’a yönelik çok sert açıklamalarda bulunuyor. Örneğin şirket, hala bir çözüme ulaşamayan Apple ve Epic Games davasında Epic Games’in yanında olduğunu açıkladı. Ayrıca Spotify, Apple’a yönelik suçlamalarını resmi makamlara da taşıdı. Hatta bu bağlamda ABD Adalet Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu, Apple’a yönelik soruşturmalar başlattı. Görünüşe göre Spotify ile Apple arasındaki çatışma, giderek daha da sertleşecek.