Her yıl dünyanın dört bir yanındaki teknoloji şirketinin yeni ürünlerini tanıttığı CES (Consumer Electronics Show) etkinliği, bugüne kadar hiçbir aksama yaşamadan düzenlenmişti. Ancak etkinliğin bu 2021 yılındaki ayağı, koronavirüsün yayılmaya başladığı zamandan bu zamana kadar etkinlikler gibi virüsten etkilendi.

6 Ocak – 9 Ocak 2021 tarihinde düzenlenmesi planlanan CES 2021 etkinliğinin bugün yapılan açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri'nin Las Vegas kentinde düzenlenmesi iptal edildi. Etkinliği düzenleyen Consumer Technology Association, paylaştığı açıklamada 2021 yılındaki etkinliğin 'tamamen dijital bir deneyim' olacağını söyledi.

CES, 2022'de Las Vegas'a dönecek:

CES 2021 etkinliğinin fiziksel olarak yapılmayacağını açıklayan Consumer Technology Association, COVID-19'un büyüyen küresel sağlık endişelerinin ortasında Ocak 2021'in başında Las Vegas'ta on binlerce insanın şahsen bir araya gelmelerinin ve iş yapmalarının güvenli olmayacağını düşündüklerinden bu kararı aldıklarını belirtti.

Consumer Technology Association tarafından yapılan açıklamada etkinliğin fiziksel olarak ne zaman yeniden düzenleneceği sorusunun cevabı da verildi. Birlik, açıklamasında CES etkinliğinin 2022 yılında yeniden Las Vegas'ta düzenlenmesini planladıklarını, bunu da 'fiziksel ve dijital etkinliğin en iyi unsurlarını birleştirerek' yapacaklarını paylaştı.

Birlik, dijital olarak düzenlenecek CES 2021 etkinliğinin detaylarını ilerleyen zamanlarda açıklayacaklarını söyledi. Bununla birlikte birlik, dijital kongre ve fuarın 'son derece kişiselleştirilmiş bir deneyim' olacağını ve 'teknoloji yenilikçileri', haber duyuruları ve ürün tanıtımlarından oluşan konuşmaların da etkinlikte yer alacağını belirtti.

Bu yıl ocak ayında düzenlenen CES 2020 etkinliğine 170 bin kişi katılmıştı. Çok büyük bir alanda gerçekleştirilen etkinliğe dünya çapında faaliyet gösteren 4.400'den fazla şirket katılmıştı. Etkinliğin 2019 yılındaki ayağındaysa 4.500'den fazla şirket ve 175 binden fazla katılımcı bulunuyordu.